Rozšírené hľadanie
Štvrtok 7. Júl 2022 |
meniny má Oliver

Nosíte správnu pracovnú obuv?

Datum: 12.02.2015

Keď sa povie pracovná obuv, mnohí si predstavia čosi ako ťažké členkové topánky, vhodné do lesa, či na stavebné práce. Avšak ani zďaleka to tak nie je. Existuje totiž množstvo typov pracovnej obuvi, ktorá sa líši nielen vzhľadom, ale aj spôsobom použitia. A táto pracovná obuv patrí medzi nevyhnutné ochranné pracovné pomôcky. Aký typ obuvi je teda vhodný pre konkrétne povolania? 

Bezpečnostná pracovná obuv

Vyžaduje sa, podobné ako ochranné pracovné odevy, v mnohých zamestnaniach. Či už pri stavebných prácach, pri práci v závodoch, v lesníctve a pod. Takéto pracovné topánky sú zväčša veľmi pevné, anatomicky tvarované, protišmykové a majú tiež oceľovú špičku, ktorá ochráni nohu pri páde materiálu, či pracovných pomôcok. Samozrejmosťou pri tomto type zamestnania sú tiež montérky, či iné pracovné odevy.

Biela obuv

Je veľmi rozšírená napríklad v zdravotníctve, stravovacích prevádzkach a rôznych službách. I tu je totiž nutné dbať na pracovné ochranné pomôcky. V týchto typoch zamestnaní sa nosia spolu s bielou obuvou zväčša i biele pracovné odevy. Biela obuv sa vyznačuje protišmykovými podrážkami a je zväčša ľahšia a mimoriadne pohodlná.

Špeciálna ESD obuv

ESD obuv je charakteristická tým, že dokáže eliminovať elektrostatické výboje. Je nevyhnutná v zamestnaniach, kde by tieto elektrostatické výboje mohli zničiť techniku, prípadne citlivé súčiastky. Takéto pracovné topánky sú zväčša protišmykové a oleju vzdorné. Spolu s ESD obuvou sa zvykne používať i špeciálne pracovné oblečenie a antistatické pracovné rukavice.

Sezónna pracovná obuv

Sem zaraďujeme zimnú pracovnú obuv a letnú pracovnú obuv. To teda znamená, že pracovná obuv je prispôsobená konkrétnemu ročnému obdobiu pre čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie vykonávanie práce. Napríklad pri práci na cestách je zimná pracovná obuv zateplená, nepremokavá a reflexná, pričom je nutné používať aj reflexné odevy. Rovnako prispôsobená je aj letná pracovná obuv, napríklad v podobe celokožených sandálov s oceľou špičkou. Tieto a ešte mnohé iné typy pracovnej obuvi vo vysokej kvalite nájdete v e-shope bormis.sk, kde si však okrem pracovnej obuvi môžete zakúpiť aj ďalšie ochranné pracovné prostriedky.

 

FOTO: ndigolotos Valua Vitaly / Dollar Photo Club

Čítané: 2821 x